سلام دوستان عزیز

از امروز قصد دارم تا تجربیاتم در زمینه ی بلاکچین رو با شما به اشتراک بذارم. تو این چند سال من تو حوزه های مختلف کار کردم به خصوص بلاکچین و برنامه نویسی وب.

بلاکچین یه تکنولوژی خیلی عالی هست که داره دنیای آینده رو شکل میده. البته تو ای راه پیشرفت های زیادی داشته و نسخه های مختلفی از اون ارائه شده مثل هش گراف و تنگل.

اول درمورد بلاکچین بگم. بلاکچین یه شبکه ی همتا به همتاست که ارتباط مستقیم و ارسال اطلاعات و ثبت اون ها رو بدون نیاز به واحد مرکزی و کنترل کننده و به صورت غیرقابل تغییر امکان پذیر کرده.

در حقیقت بلاکچین یه دیتابیس هست. همون طور که در عکس مشخصه یک سری اطلاعات در کنار هم قرار میگیرن و تشکیل یه بلاک رو میدن و این بلاک ها در کنار هم قرار میگیرن و تشکیل یه زنجیره به اسم بلاکچین یا زنجیره بلاک رو میدن. این بلاک ها از طریق هش به هم دیگه متصل هستن.

از طرفی بلاکچین غیر متمرکز هست. برای توضیح این قسمت اجازه بدید از مثال استفاده کنم. بیتکوین یه نرم افزار موفق هست که بر بستر بلاکچین ایجاد شده پس بهترین مثال می تونه باشه. در حالت عادی شما برای انتقال پول باید یه تراکنش بانکی انجام بدید. بعد از اون اطلاعات تراکنش به بانک فرستاده میشه و بانک این اطلاعات رو با دیتایس خودش مقایسه می کنه تا ایراد و تناقضی نداشته باشه و در انتها این تراکنش ثبت و تایید میشه و انتقال صورت میگیره.

در این بین تمام فرایند تایید، ثبت و کمترل تراکنش در اختیار بانک هست و شما کنترلی روی این موضوع ندارید. حالا فرض کنید بانک بخواد این اطلاعات رو تغییر بده. آیا کسی هست که بتونه به طور خودکار جلوش رو بگیره؟ آیا میشه به طور کامل به صحت اطلاعات اطمینان داشت؟ قطعا نه! چون اگر کسی به دیتابیس دسترسی داشته باشه می تونه اون رو تغییر بده.

این در حالی هست که در بیتکوین هر نود کاملی (هر شخص حاضر در شبکه) یه کپی از دیتابیس داره. از طرف دیگه این خود شبکه هست که ترکنش رو تایید می کنه پس همه تو تایید درستی اطلاعات و تراکنش نقش دارن و این اطمینان رو بالا میبره. این تصمیم گیری از طریق الگوریتم های اجماع اتفاق میفته.

و در نهایت به علت استفاده از هش و ماهیت هش، اگه کوچکترین تغییری در اطلاعات بلاک اتفاق بیفته، هش اون بلاک تغییر می کنه و چون بلاک ها از طریق هش به هم مرتبط هستن، با تغییر هش هر کدوم از بلاک ها این زنجیره از گسسته میشه.

خب برای امروز کافیه. امیدوارم براتون مفید بوده باشه. سعی کردم به صورت خیلی ساده و مختصر بیان کنم. اگه براتون مفید بود لطفا تو نظراتتون اعلام کنید. من هم سعی می کنم تا بیشتر در یان مورد بنویسیم. به خصوص در مورد مباحث جدیدتر این حوزه و تکنولوژی های جدید مثل هش گراف، تنگل، هایپرلجر و… .

دیدگاهتان را بنویسید