هایپرلجر (Hyperledger) یکی از تکنولوژی های محصول بنیاد لینوکس هست. هر علاقه مند به بلاکچین که کنفرانس ها و مقالات بلاکچین رو دنبال می کنه ناگزیر با اون مواجه میشه.

در سال 2015 بنیاد لینوکس خبر از پروژه ی هایپرلجر خود داد و با شرکت هایی مثل IBM و Intel همکاری خودش رو آغاز کرد. هدف از این پروژه ایجاد همکاری موثر بین صنعت و بلاکچین به عنوان یه تکنولوژی کاربردی با هدف بهبود عملکرد و افزایش قابلیت اطمینان در سیستمه. تا این گونه بتونن از معاملات جهانی توسط شرکت های بزرگ فناوری، مالی و زنجیره تامین انجام میشه حمایت کنن.

این پروژه سعی در یکپارچه سازی استانداردها و پروتوکل های مستقل متن باز را با استفاده از یک فریمورک مبتنی بر ماژول های با استفاده ی خاص مانند خدمات احراز هویت، کنترل دسترسی و قراردادهای هوشمند، دارد.

برخلاف بسیاری از پروژه های بلاکچینی که برای خود رمزارز ارائه می دهند، هایپرلجر تنها بر روی ارائه ی خدمات و ماژول های بلاکچینی برای توسعه ی برنامه های بلاکچینی ارائه می دهد و خود رمزارز نخواهد داشت. البته این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که هایپرلجر، بلاکچین نیست! هرچند که تاثیر فراوانی از آن پذیرفته است.

هایپرلجر فابریک

هایپرلجر فابریک(Fabric)

همونطور که گفنتم شرکت IBM کی از شرکت های حاضر در این پروژه است. فابریک یکی از اولین پروژه های مبتنی بر هایپرلجر می باشد. نسخه ی 1 آن در سال 2017 اراِه شد. در اصل فابریک یک زیرساخت بلاکچینی با معماری ماژولار است که با مشخص کردن نقش بین گره ها در زیرساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و الگوریتم اجماع و سرویس عضویت قابل تنظیم کار می کند.

شبکه ی فابریک از گره های همتا تشکیل شده است که می توانند قراردادهای هوشمند رو اجرا کنن و یا به داده ها دسترسی داشته باشن و ارتباطات بین برنامه ها و معاملات رو انجام بدن.

با ارائه ی فابریک، شرکت های مختلف کارشون رو برای ارائه ی راه حل مبتنی بر فابریک شروع کردن و به زودی انبوهی از برنامه ها مثل تست ایمنی غذایی والمارت(Walmart)، پلتفرم املاک و مستغلات بانک هلندی ABN Amro و همچنین پروتوکل های پرداخت که توسط استارت آپ MonetaGo برای هند توسعه داده میشه.

هر چند هنوز هم فضای زیادی برای کار در حوزه ی های مختلف هایپرلجر وجود دارد. علاوه بر فابریک پروژه های جدیدی مثل Sawtooth و Iroha و … نیز انجام شدن که قابل بررسی هستن.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه. 🙂

من رو تو ویرگول همراهی کنید 🙂

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)